O nas

O nas i dlaczego to robimy:

Oddajemy do Państwa dyspozycji unikalny portal, jakim jest Ogólnopolska Giełda Wyrobów Domowych. Jest on zwieńczeniem wieloletniej działalności Wędzarniczej Braci, społeczności skupionej wokół strony wedlinydomowe.pl.

Wędzarnicza Brać to ruch społeczny skupiający pasjonatów, którzy podjęli próbę odrodzenia wyrobu wędlin, serów i wypieków tradycyjnymi metodami w warunkach domowych i za cel postawili sobie szerzenie idei stosowania tych starych, tradycyjnych, rdzennie polskich jak również kresowych sposobów. Dzięki temu wielowiekowa, narodowa tradycja odradza się i upowszechnia na naszych oczach zaś znana w świecie, polska tradycja robienia wspaniałych i zdrowych wędzonek, kiełbas i wyrobów podrobowych nie poszła w zapomnienie.

Powstanie ruchu w obecnym rozmiarze możliwe było dzięki współczesnemu komunikatorowi jakim jest Internet. Podstawowym kanałem komunikacji jest strona internetowa www.wedlinydomowe.pl oraz forum dyskusyjne z nią związane, które działają od lutego 2005 roku.

Niedawno minęła jedenasta rocznica wspaniałej, obywatelskiej działalności, w wyniku której udało się zbudować tę unikalną w skali światowej, tematyczną stronę internetową oraz wypełnione merytoryczną treścią forum dyskusyjne. Wielu spośród zarejestrowanych 36900 uczestników tego forum wniosło dla dobra ogółu swoje indywidualne doświadczenia, wiedzę i receptury-perełki naszej polskiej tradycji w wytwarzaniu wędlin domowych, wędzonek, serów i wypieków. W posiadaniu uczestników forum znajduje się unikalny księgozbiór, z którego można by utworzyć cenną bibliotekę tematyczną. Treści zgromadzone na stronie oraz forum dyskusyjnym pochodzą z wszelkich dostępnych źródeł: pisanych, tradycji rodzinnych oraz osobistych doświadczeń naszych koleżanek i kolegów. W zasobach strony internetowej oraz forum znajdują się nie lada rarytasy: sekrety sztuki masarskiej i wędliniarskiej - ujawnione przez mistrzów zawodu i długoletnich praktyków, receptury wysupłane ze starych zapisków dworskich i klasztornych, jednym słowem wszystko, co tworzy wspaniałą, polską tradycję w tym zakresie. Nasza strona oraz forum czytywane są na wszystkich kontynentach i cieszą się doskonałą renomą.

Strona www.wedlinydomowe.pl realizuje założone cele krzewienia polskich tradycji masarsko-wędliniarskich i serowarskich na wiele sposobów:

1. Ratuje stare receptury przed zapomnieniem, odtwarza i dokumentuje stare technologie.
2. Udostępnia dla ogółu receptury i całe technologie (również regionalne), zapewniające bezpieczeństwo i powtarzalność wyrobów oraz liczne tajemnice wędliniarskiej i serowarskiej profesji.
3. Wspiera nowych amatorów wyrobów domowych radami bardziej doświadczonych uczestników ruchu.
4. Szkoli adeptów sztuki masarskiej w Szkole Domowego Masarstwa, gdzie doświadczeni wykładowcy – technolodzy przetwórstwa mięsnego - na praktycznych warsztatach gwarantują wysoki poziom szkolenia. Organizowane są również Warsztaty Serowarskie.
5. Odbywają się ogólnopolskie i regionalne zloty, na których przeprowadzane są praktyczne, edukacyjne warsztaty.
6. Zbierane są eksponaty do planowanego muzeum wędliniarstwa.

Ogromne zainteresowanie tematyką i prowadzone liczne, praktyczne działania na polu tradycyjnych wyrobów domowych dają nie tylko nadzieję, ale już są gwarantem przetrwania i renesansu polskich tradycji masarsko-wędliniarskich i serowarskich.

Portal Ogólnopolska Giełda Wyrobów Domowych pozwoli Wam, sprzedającym, na zaprezentowanie i zaoferowanie swoich, jakże poszukiwanych, zdrowych, domowych wyrobów, całej rzeszy ludzi w Polsce, którzy bezskutecznie poszukiwali i poszukują ich na rynku - czasem nawet, nie zdając sobie sprawy, iż mogą znaleźć je prawie po sąsiedzku. Mam nadzieję, iż uruchamiając naszą giełdę, zapełnimy istniejącą od wielu lat w polskim handlu lukę w zakresie promowania i sprzedaży domowych wyrobów.

Chcielibyśmy, aby nasza nowa strona dała Państwu pełną satysfakcję ze sprzedaży i zadowolenie z kupna, bowiem domowe wyroby to część naszej tradycji, której nie pozwolimy zaginąć, a bez której nie da się tak naprawdę zdrowo żyć.

Niech przyświeca nam hasło: „Wyroby domowe – zawsze smaczne i zdrowe.”

Z poważaniem
Mirosław Gębarowski
wedlinydomowe.pl